Gabriele Stonyte Photography-4.jpg

2022 SERVICE to the CITIZEN® 
Award Winners

Congratulations to the 2022 Service to the Citizen® Award Winners!
Government Executive of the Year
Dr. Patricia Hayes
Chief Officer
Office of Women's Health
U.S. Department of Veterans Affairs
Industry Executive of the Year
Jim Gayhart
Former President
Senture, LLC.
Lifetime Achievement for Delivering Service to the Citizens
CAPT Joshua Devine
Regional Health Administration
Office of the Assistant Secretary for Health
U.S. Department of Health and Human Services
CX Trailblazer

Nicole Callahan

Customer Analytics Lead

Student Experience & Aid Delivery

Federal Student Aid

U.S. Department of Education

Rising Star of the Year

Amy Fong

Mathematical Statistician

Office of Disability Employment Policy

U.S. Department of Labor

U.S. Department of Agriculture

USDA Office of Customer Experience

 

Simchah Suveyke-Bogin

Chief Customer Experience Officer

U.S. Department of Defense

 
Department of Navy
Navy Survey Program Office

Dr. Richard Linton

Deputy Director Engagement and Innovation and Navy Survey Program Manager

General Services Administration

Enterprise Infrastructure Solutions (EIS) Transition Program

Fred Adams 

Team Lead, Transition Inventory and Reporting Team

 

Tatia Sheptock

Project Manager, American Systems

 

John Allison

Inventory Specialist, BCCP

 

David Batto

Task Lead, American Systems

 

David Finley

Inventory Specialist, American Systems

 

Dwayne Hardy

Inventory Specialist, American Systems

Bill Kinter

Configuration Analyst, Noblis

 

Subashini Natarajan

Reporting Specialist, BCCP

 

Dianna Palmer

Senior Reporting Specialist, American Systems

 

Ken Palmer

Task Lead, BCCP

 

Vijay Savalgi

Inventory Specialist, BCCP

 

Sevugan Subramanian

Inventory Specialist, BCCP

General Services Administration Community of Practice Leads

Technology Transformation Services

Jacob Parcell

Innovation Portfolio Director

 

Digital.gov Leads:

Ammie Farraj Feijoo

 Implementation Lead, TTS/GSA

Jarah Meador

Director of Open Innovation, TTS/GSA

Toni Bonitto

Innovation Specialist, TTS/GSA

 

Community Leads:

Web Managers CoP Managers:

Ruxi Giura

Digital Insurance Specialist, FEMA/DHS

Beth Martin

UX Lead,

FAA

Tori Garten

Chief, New Media and Web Policy Branch,

NIH

Ammi Farraj Feijoo

 Implementation Lead,

TTS/GSA

Plain Language CoP Managers:

Katherine Spivey

Plain Language Launcher,

GSA

Katina Stapleton

Program Officer,

DOE

Multilingual CoP Managers:

Laura Godfrey

Multilingual Community Lead, TTS/GSA

Fedora Braverman

Digital Information Specialist,

NIH

 

UX CoP Managers:

Jean Fox

Research Psychologist, Bureau of Labor Statistics (BLS)

Silvia Salazar

UX Researcher,

National Cancer Institute (NCI)/NIH

 

Government Contact Center Council (G3C) Managers:

Meghan Daly

Contact Center Lead,

TTS/GSA

Tim Cossairt

Branch Manager,

Transportation Security Administration (TSA)/DHS

 

Program Support:

Laurie Chidlow

Senior Consultant,

Wheelhouse Group

Alex Schulte

 Senior Consultant,

Wheelhouse Group

Gabby Fratanduono

Senior Consultant,

Wheelhouse Group

Centers for Disease Control Prevention

 COVID-19 Vaccine Hotline

Patrick McLoughlin

VP, Operations

 

Brad Myers, M.P.H.

Director, Division of Communication Services, Office of the Associate Director of Communication

 

Nancy Lindsey

IT Business Specialist,

Office of the Associate Director for Communication

 

Rachel Ciccarone

MPH, Branch Co-chief

Federal Emergency Management Agency

FEMA COVID-19 Vaccination Support Team

Sharon Edwards

Contracting Officer

Erich Ducote

Contract Specialist

 

Monique Park

Program Manager

 

Simon McMaster

Evaluator

 

Andrew Lucaciu 

Evaluator

Christopher Lim

Advisor

 

Spenser Sams

Component Acquisition Innovation Advocate

 

Jessica Quinones

Acquisition Support

 

Scott Simpson

Innovation Coach

U.S. Department of Housing and Urban Development

Real Estate Assessment Center (REAC) Inspections Team

Ashley Sheriff

Acting Deputy Assistant Secretary

 

Brenda Johnson-Turner

Associate Deputy Assistant Secretary for REAC Services

 

Brian Fitzpatrick

Director, External Shared Services

 

George Lembrick

REAC Manager

 

Adrienne Datcher

Director, Coordination and Compliance Division, OFO

 

Freda Lewis

REAC – Inspection Standards & Data for Voucher (ISDV) Division

 

Monica Harrington-Young

PIH-REAC Web Manager

Jeffrey Power

National Standards for the Physical Inspection of Real Estate (NSPIRE)

 

Wendy Mccoy

REAC Manager

 

Marta Juaniza

Public Affairs Specialist

 

Samuel Tuffour

PASS Manager

 

Robert Iber

 Advisor, Northeast Regional Directors Office

 

Charles Eldridge

 

Ethan Handelman

Deputy Assistant Secretary, Office of Multifamily Housing

U.S. Department of Justice

Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms
and Explosives (ATF)

NeKeisha Philippeaux

Web Development Specialist

Hadiza Buge

Deputy Division Chief

Abigail Bowman

Branch Chief

Scott Armstrong Cezar

Web Development Manager

Nancy Clarke

Management Analyst

U.S. Department of Labor

The Department of Labor's Office of the Chief Information Officer

Sanjay Koyani

Chief Technology Officer

The Department of Labor's Office of the Chief Information Officer

Thomas Flagg

Director of Information Technology Operations and Services

The Department of Labor's Office of the Chief Information Officer

Martin Zhu

Information Technology Specialist

Employee Benefits Security Administration,

Atlanta Regional Office

EBSA’s Benefits Advisor Program

Kandie Carter

Benefits Advisor

 

Alycya Henderson

Supervisory Benefits Advisor

U.S. Office of Management and Budget

Amira Choueiki Boland

Federal Customer Experience Lead

 

Andy Lewandowski

Digital Experience Advisor

Social Security Administration

Office of Digital Transformation

Electronic Access (eAccess) Team

Devin Fensterheim

Digital Identity Program Manager

 

Venkata Alluri

IT Specialist, Tester

Cameron Anderson

IT Specialist, Product Owner

Blene Bekure

IT Specialist, Analyst

Markes Blackwell

IT Specialist, Analyst

Vivian Chan

IT Specialist, Tester

Chandra Chilamkurthi

IT Specialist, Tester

 

Christopher Cleveland

IT Specialist, Team leader

 

Daniel Cullinan

 IT Specialist, Analyst

 

Brandon Deimel

IT Specialist, Tester

Jerrold Fox

IT Specialist, Developer

Josh Franey

IT Specialist, Developer

Emilio Frederick

IT Specialist, Team leader

Mary Jeng

IT Specialist, Developer

Anuprita Khedkar

IT Specialist, analyst

Tim Koo

IT Specialist, Developer

Jeremy Linzer

IT Specialist, Solutions Architect

Amanda Miller

IT Specialist, 508

Chatel Madison

IT Specialist, Team leader

Jennifer Mowery

IT Specialist, Tester

Marvin Naumann

IT Specialist, Developer

Quang Nguyen

IT Specialist, Tester

Abdullah Osman

IT Specialist, Analyst

Pratichi Panda

IT Specialist, UXG

Mamatha Pusulri

IT Specialist, Tester

Stephen Rook

IT Specialist, Developer

Baby Seelam

IT Specialist, Tester

Rafeef Shalaby

 IT Specialist, Developer

 

Angela L Sheppard

IT Specialist, Team leader

 

Daniel Thomas

 IT Specialist, PM

 

Regina Udomratanavasi

IT Specialist, PdM

 

Kimberly Wu

IT Specialist, Developer

Office of the Chief Technology Officer

Kate Hammen

Senior Technical Advisor

 

William O'Brien

IT Specialist

U.S. Department of State

Office of Art in Embassies

Amanda Brooks

Museum Specialist, Imaging Manager

 

Victoria See

Curatorial Assistant, Office of Art in Embassies

Linda Chero

Assistant Commissioner, Payment Management

Lisa Andre

Deputy Executive Director

Sarah Stricevic Director

Payment Integrity Center of Excellence

Kevin McDaniels

Special Advisor

Jasson Seiden

Senior Government Information Specialist

Frank Supik

Senior Attorney

Thomas Kearns

Attorney Advisor

Bureau of the Fiscal Service

Payment Integrity Center of Excellence (PICOE)

George Todt

Program Management Branch Manager

Mark Stromer

Director Investment Control Division

Brian Pichler

Team Lead

Louis DiPaolo

Data Analyst

David Walsh

Data Analyst

John Horton

Data Analyst

William Phillips

Senior Solutions Analyst

Wage and Investment Operations Support: Program Management Office

IRS Taxpayer Experience Strategy

Cynthia Jones

Program Analyst

Internal Revenue Service, Wage and Investment Operations Support: Program Management Office

 

John Hannas 

Management and Program Analyst, Internal Revenue Service, Wage and Investment Operations Support: Program Management Office

IRS FixERS Tool Team

Nadine Wille 

Senior Manager, Integrated Automation Technologies (IAT)

 

Christa Huggins

 Project Lead, Internal Revenue Service

 

Morgan Wilson

Lead Developer, Internal Revenue Service

 

Vanessa Leith

Project Lead/IMF Section Analyst, Internal Revenue Service

 

Elizabeth Ashley

IMF Section Analyst, Internal Revenue Service

 

Dana Taylor

IMF Section Chief, Internal Revenue Service

U.S. Department of Veterans Affairs

 
Veterans Health Administration Innovation Ecosystem

Lindsay Riegler

VHA Entrepreneur in Residence Fellow, Innovation Specialist, and Speech-Language Pathologist

 

Red Coat Ambassador at the Columbia VA Health Care System / Wm. Jennings Bryan Dorn VA Medical Center

Joseph Buais

Security Assistant

Veterans Experience Office

Employee Experience

Airis McCottry Gill

Executive Director, Employee Experience and Organizational Management

Zelpha Anderson

Director, Organizational Management

Becky Caldwell

Supervisory Program Specialist

Marixa Gervacio
Management Analyst

John Abrams

Training Specialist

Trent Tillman

Management Analyst

Cybil Mewborn

Management Analyst

Nicole Tayeh

Management Analyst

Eitan Naftali

 Director, Employee Experience

Ronika Anderson

Management Analyst

Corey McCahill

Management Analyst

Beth Lamb

Management Analyst

JD Dominick

Management Analyst

Wen Hsu Campbell

Management Analyst

Katie Braun

Management Analyst

Kriss Pinkett

Management Analyst

Takiyah Coe

Management Analyst

Dayna Oliveri

Management Analyst

Thomas Wilson

Management Analyst

Ben Kaler

Management Analyst

Innovation Unit Program

Angela Gant-Curtis

Innovation Unit Program Director

Veterans Health Administration Office of Healthcare, Innovation, and Learning (OHIL)

Roshni Ghosh

Executive Director

Anne Bailey

Director, Clinical Tech Innovation

 

Caitlin Rawlins

 Innovation Specialist – Western North Carolina VA Health Care System (WNC VA HCS), Virtual Reality Project Lead – WNC VA HCS, VHA XR Network – Co-Lead/Clinical SME, FY21-23 Rural Scholars Fellow

 

Brian Stevenson

Associate Director for EHTI, SimLEARN

 

Bailee Bannan

Project Manager, CCPI

VA Flagship Mobile App

Leanna Miller

VA Flagship Mobile Product Lead

Charles Worthington

Chief Technology Officer

Travis Newby

VA Flagship Mobile Engineering Lead

State & Local Government

Arapahoe County Sheriff's Office

Online Surety Bonds

Brandon Whisker

Lieutenant

Hilaire Brockmeyer

Digital Services Product Manager, Arapahoe County Colorado

Chip Davis

Senior Solutions Developer, Arapahoe County Colorado

Illinois Department of Human Services

David Albert

Director, Division of Mental Health

Lee Ann Reinert

Deputy Director of Policy, Planning, and Innovation, Division of Mental Health

Courtney Aidich

Administrative Associate, Division of Mental Health

Sean Gallardo 

Senior Policy Advisor

Beatriz Ponce de Leon

Chief of Staff, Division of Mental Health

Rahnee Patrick

Director, Division of Rehabilitation Services

Francis Wolfgang Arterberry

 Program Analyst, Division of Rehabilitation Services

Francisco Alvarado

 Assistant Director of Operations, Division of Rehabilitation Services

David Kuriniec

Bureau Chief, Home Services Program, Division of Rehabilitation Services

Marisa Kollias

Director of Communications, DHS

Patrick Laughlin

Deputy Director of Communications, DHS

Dana Kelly

Senior Public Service Administrator, System Transformation

Minnesota Department of Health

Andrew Virden

Program Director for Vaccines External Relations

David Wakely

Deputy Program Director

Jennifer Undis

Communications Manager

Eric Kvale

Data Retention and Practices Manager

Jason Metsa

Deputy Commissioner at Department of Iron Range Resources & Rehabilitation

Industry

Community Connect Labs

Perla Ni

Chief Executive Officer

Daniel Kramer

Chief Operating Officer

Taylor Dankmyer

Director of Business Development and Client Success

Michelle Centeno

Director of Implementation for CommunityConnect Labs

Deloitte

Alex Gonzalez

Sr. Manager

Christopher Taylor

Developer

Erik Johnson

Developer

James Ridgway

Developer

NTT Data

Noel Hara

Public Sector Chief Technology Officer

Qualtrics

Zig Serafin

Chief Executive Officer

Wheelhouse Group

Corinne Weible

Co-Director, Partnership on Employment & Accessible Technology, DOL

 

Bill Curtis-Davidson

Co-director, Partnership on Employment & Accessible Technology, DOL

 

Ashley Coffey

Emerging Technologies Lead, Partnership on Employment & Accessible Technology, DOL

 

Alexa Huth

Director of Strategic Communications, Partnership on Employment & Accessible Technology, DOL

U.S. Postal Service

COVID-19 System Distribution Team

 

Pritha Mehra

Chief Information Officer (CIO)

Garrett Hoyt

USPS VP of IT Applications

Heather Dyer

USPS Chief Information Security Officer (CISO)

Bill Koetz

USPS VP of Computer Operations

Jerry Wheeler

USPS Director of Enterprise Architecture

Julie Batchelor

USPS Director of Endpoint Technologies

John Pomeroy

USPS Director of CIO Services

Mike Rautio

Digital Project Manager

Amy Schneidau

Supervisory Web Specialist

Merci del Toro 

Senior Web Producer

Anne Corcoran

Senior Web Producer

Claude Steinberg 

Web Producer

Karen Howard

Director - Online Services

John Pekarik

Director, IRS.Gov

Andrew Chiu

Director, Modernization, Tools and Technologies

Jennifer Amarante 

Management And Program Anly

Brandon Szabo

Supervisory User Experience and Design

Alcora Walden

Supervisory Digital Services Manager

Jose Vejarano

Director, Product Management

Josh Jessar

Supervisory User Experience and Design

Sarvesh Shah

Product Development Specialist (Product Manager)

Ashley Kent

Supervisory Digital Services Manager

Matt Leibner

Product Development Specialist (Product Manager)

Tess Pereira

Contractor

Pravallika Bitra

Contractor

Stephen Chovanec

 Supervisory User Experience and Design

Natasha Hendrix

Digital User Experience Analyst

Hai Vuong

User Experience Designer

Nillesh Patel

Contractor

Todd Morrison

Contractor

Andy Maldonado

Contractor

Brian Balla

Supervisory Web Specialist

Mike Mason

Web Strategist

Angela Render

Supervisory - Digital Services Manager

Andrea Power

Web Strategist

Elizabeth Gonzalez

Web Strategist

Kira Prin

Product Development Specialist (Product Manager) 

Jeff Briggs

Contractor

Trevor Gilbertson

Contractor

Mike Beebe

Director, Return Integrity & Compliance Services

Ish Alejo

Project Director, Refundable Credits

Jacqueline Keller

Program Analyst

Dalonda King

Program Analyst

Anne Smiley

Program Analyst

Dianne Garibotto

Technical Advisor

Virginia Busby

Management & Program Analyst

Camille Privett

Management & Program Analyst

Dan Horan

Management & Program Analyst

Elizabeth Ortiz

Program Manager

Reza Fakory

Technical Project Manager

Paula Kannike

Management & Program Analyst

Eric Markow

IT Specialist

Rob King

Program Manager

Brian Wright

Supervisory IT Specialist

Babatunde Akingbemi

 Management & Program Analyst

Jay Watts

 IT Specialist

Cassondra Babin

Supervisory IT Specialist

Debbie Trumbull

Director, Demand Management and Project Governance IRS

Leigh Ramunni

Supervisory IT Specialist

Susan Dickerson

 IT Project Manager

Pat O’Cain

Supervisory IT Specialist

 

Stephen Lomaka

Contractor

James Harrison

Contractor

Subhashini Babu

Contractor

Jared Hall

Contractor

Radhika Desai

Computer Engineer

George Kuriakose

Computer Scientist

Steve St. Jacques

Contractor

Claudia Wang

Contractor

Mike Argel

Contractor

U.S. Department of Treasury

 
Internal Revenue Service
Taxpayer Advocate Service

Bonnie Fuentes

Executive Director of Case Advocacy,

Intake and Technical Support

IRS Secure Access Digital Identity (SADI) Team

Nanette M. Downing

Retired Director of Identity Assurance

Patrice Wilmot

Director, Identity and Access Management 

Angela Gartland

Director Identity Assurance

Kathie Averett

Associate Director Identity Modernization

Scott Jones

Supervisory Information Technology Specialist

IRS Child Tax Credit Update Portal (CTCUP)

Halley Lunderman

Contractor

Robert Lethin

Contractor

 

Aaron Francesconi

Director, Data Management Services and Support IRS

Gloria Guzman

Supervisory IT Specialist

Courtney Rasey

Technical Project Manager

Don Walden

Government Information Specialist

Leah Swicegood

Government Information Specialist

Andrea Quick

Records and Information Management Specialist

Janet Miner

Management & Program Analyst

Robin Tillman

Government Information Specialist

Cody Thierry

Technical Project Manager

Gwen Garren

Director, Refundable Credits Program Management

Denise Davis

Director, Return Integrity Verification Program Management

Cheryl Deaton

Program Manager

Dean Plueger

Program Analyst

Courtney King

Program Analyst

Lindsey Norlander

Senior Tax Analyst

Jamie Shaw

Supervisory Tax Analyst

John D’Ambrosio

Program Manager

Sharon Stetler

Senior Tax Analyst

Mirna Cruz

IT Specialist

Jason Mayhue

Supervisory IT Specialist

Ken McLaurin

Supervisory IT Specialist

Dean Rust

IT Specialist

Jeff Saffin

IT Specialist

Susan Greer

Director; Corp. Data

Nasr Majid

Information IT Specialist (Systems Analysis)

Clay Nishijima

Information IT Specialist

Kumar Emany

Cybersecurity, Architecture & Implementation, Branch 09, Section 01

Stephen Pannier

Enterprise Program Management Off, Enterprise Program Controls, Programs Operations, Acquisition Planning & Operations

Jim Keith

Director, Customer Service

James Scrip

Supervisory Information Technology Specialist

Nancy York

Supervisory Information Technology Specialist

Bruce Kornhoff

IT Specialist (Systems Analysis/Applications Software)

Eric (Sung) Lin

Supervisor IT Specialist

William Ball

Supervisory IT Project Manager

Michelle Guerrero

 Information Technology Specialist (Systems Analysis)

Evan Kaufman

IT Specialist (SA/AS)

Steve Dewey

Supervisory Information Technology Specialist

Michael Cockrell

Director, Data Delivery Services

Trudi Rizley

Supervisory Information Technology Specialist

Anantha Santhanam

 Applications Development, Delivery Management & Quality, Acquisitions 2 Branch, Acquisitions Support Section 6

Patrice Wilmot

Director, Identity and Access Management

Scott Jones

Senior Manager, Authentication Branch

Scott Doan

Senior Technical Advisor

Shelia Walker

Assistant Director, Identity and Access Management

Dianne Mock

Senior Program Manager

Johnny Chatham - Senior Manager, Common Services Branch

Joe Eppich

Contractor

Mushtaq Khan

Contractor

Billie Williams-Henderson

 Supervisory IT Specialist

Junaid Ghaffar

Supervisory IT Specialist

Leigh Johnson

Program Manager

Sudebi Roy

Supervisory IT Specialist